۱۴۰۰ سه شنبه ۵ بهمن
home
معرفي استان
استان اصفهان با مساحت 107045 كيلومتر مربع ( معادل 6/57 درصد از مساحت كشور) بين 30 درجه و 42 دقيقه تا 34 درجه و 27 دقيقه عرض شمالي و 49 درجه و 38 دقيقه تا 55 درجه و 32 دقيقه طول شرقي در بخش مركزي ايران در جلگه اي حاصلخيز و پربركت واقع شده و به طور خلاصه مي توان گفت شكل گيري اكثر مراكز جمعيتي (شهرها و روستاها) آن در گذشته حاصل جريان زاينده رود بوده است، اما سال هاست آثار خشكي زاينده رود در چهره مردم كاملا نمايان است و فقدان اين موهبت خدادادي موجب گرديده كه جمعيت گردشگر خارجي به شدت كاهش يافته و بيان گر اين واقعيت است كه اهميت زاينده رود در جذب توريست كمتر از آثار تاريخي اصفهان نيست.
شكل استان از لحاظ گسترش در امتداد طول و عرض جغرافيايي به گونه اي است كه ميانگين طول آن 5/532 كيلومتر و عرض استان برابر با 405 كيلومتر مي باشد. استان اصفهان از شمال به استان هاي مركزي ، قم و سمنان ، از جنوب به استان هاي فارس و كهگيلويه و بويراحمد ، از مشرق به استان هاي يزد و خراسان و از غرب به استان هاي لرستان و چهارمحال و بختياري محدود مي شود .
 
تقسيمات استان اصفهان
بر اساس آخرين تقسيمات كشوري استان اصفهان داراي 24 شهرستان، 51 بخش، 106 شهر و 131 دهستان مي باشد.
 
جمعيت استان اصفهان
جمعيت استان اصفهان طبق نتايج سرشماري نفوس و مسكن در سال 1390، برابر با 4815863 نفر، شامل 2451647 نفر مرد و 2364216 نفر زن بوده كه در 1410236خانوار زندگي مي كنند. جمعيت ساكن در نقاط شهري 4111355 نفر و جمعيت ساكن در نقاط روستايي 704508 نفر مي باشد.
 
آب و هواي استان اصفهان
آب و هواي استان از نوع بياباني است كه وجود رشته كوه هاي زاگرس در قسمت غرب آن مانع نفوذ رطوبت به نواحي مركزي و شرق استان مي گردد. از طرفي وجود نواحي پست و كويري شرق استان هواي بخش وسيعي از آن را تحت تاثير خود قرار مي دهد.
متوسط بارش ساليانه استان 160 ميليمتر و متوسط بارش شهر اصفهان حدود 120 ميليمتر است. تنوع رژيم آب و هوايي در استان تحت تاثير مناطق كوهستاني و كويري و وزش بادهاي غربي است به طوري كه ميانگين درجه حرارت سالانه در مناطق غرب و جنوب به حدود 4 درجه سانتيگراد مي رسد. در بين مناطق استان، خور با ميانگين دماي سالانه 19/5 درجه سانتيگراد گرم ترين و سميرم با دماي ميانگين سالانه 10/6 درجه سانتيگراد سردترين منطقه استان اصفهان مي باشد .
يكي از بزرگترين رودخانه هاي داخلي فلات مركزي ايران و اصفهان زاينده رود است كه از ارتفاعات زردكوه بختياري سرچشمه گرفته و از جنوب شرق استان به تالاب گاوخوني واقع در جوار شهر اصفهان مي ريخته و نقش بسزايي در طراوت و شادابي و سرسبزي محيط شهرهاي همجوار به ويژه از نظر محيط زيست و اقتصادي داشته است.
 
بخش راه و حمل و نقل
استان اصفهان با 25000 كيلومتر راه همسنگ و 398 كيلومتر آزاد راه، 1520 كيلومتر بزرگراه و5710 كيلومتر راه روستايي نقش بسيار مهمي در بخش حمل و نقل جاده اي كشور ايفا مي نمايد. در اين خصوص بالغ بر20% از آزاد راه ها و 14% از بزرگراه هاي كشور در اين استان قرار گرفته است.
 
بخش گردشگري
استان اصفهان با غناي تاريخي و فرهنگي خود به عنوان مركزيت ميراث فرهنگي كشور و مجموعه اي منحصر به فرد از آثار باستاني بالغ بر 13 اثر ثبت شده جهاني و 1646 اثر ثبت شده ملي و نزديك به 20 هزار اثر تاريخي داراي ارزش و نيز رتبه اول صنايع دستي در زمينه دريافت نشان اصالت مي باشد. علاوه بر اين، استان اصفهان داراي تنوع اقليمي و جغرافياي طبيعي متنوع است كه از جمله قابليت هاي آن در زمينه جذب گردشگر مي باشد.
آثار معماري ارزشمندي كه از ادوار مختلف تاريخ اصفهان بر جاي مانده است در زمره عالي ترين و كم نظيرترين آفرينش هاي جهان به شمار مي روند. رمز و راز شكوه جاودانه فرهنگ و تمدن اصفهان را از يك سو بايد در پيشينه تاريخي و خلق آثار شگفت انگيز معماري و شهرسازي و نيز هنرهاي زيبا جستجو كرد كه هر يك از آنها همچون فانوسي در گذرگاه تاريخ اين مرزو بوم مي درخشيده و هيچ گاه در برابر تندباد حوادث تاريخي خاموش نشده اند و از سوي ديگر اين چنين اعتلاي ماندگاري را بايد مولود مساعد بودن موقعيت تاريخي، اقليمي و فرهنگي خطه پهناور استان اصفهان دانست كه اين شهر در مركزيت آن واقع شده است .
مهمترين آثار تاريخي و گردشگري شهر اصفهان شامل مسجد جمعه اصفهان(جامع) - ميدان امام اصفهان (نقش جهان ) - مسجد امام - مسجد شيخ لطف الله - عمارت عالي قاپو- عمارت توحيد خانه - تالار تيموري - كاخ چهلستون - مدرسه چهارباغ - پل ا... وردي خان (سي وسه پل) - پل خواجو - پل شهرستان - منارجنبان - كليساي وانگ - بازار كاروانسراها برج هاي كبوتر گرمابه ها باغ ها آرامگاه تخت فولاد موزه ها باغ پرندگان باغ غدير باغ گل ها - كوه صفه و... مي باشد.
 
وضعيت صنايع دستي استان اصفهان
در گذشته در استان اصفهان 178 رشته صنايع دستي فعال بوده است كه شاغلين به آنها جمعيت قابل توجهي را در اقتصاد استان بخود اختصاص داده بودند كه بيش از 60 رشته در حال حاضر توليد و به بازار ارائه مي گردد. صنايع دستي استان اصفهان شامل خاتم سازي - مينا كاري - مينياتور سازي- منبت كاري - قلاب دوزي، نقاشي وتذهيب - سكمه دوزي مليله بافي - خراطي - نمد مالي گليم بافي- پوست دوزي - نقره كاري - قلمزني - قلمكاري - كاشي وسراميك - قالي بافي زري دوزي و ... مي باشد .
 
علم و فناوري
اصفهان به لحاظ دارا بودن 150 واحد بزرگ آموزش عالي و 300 هزار دانشجو ، 8% از جمعيت دانشجويي كشور را به خود اختصاص داده است همچنين وجود 158 واحد تحقيق و توسعه (معادل3/7% ازكل كشور) و دارا بودن 11% از پژوهشگران كشور و رتبه چهارم كشوري در تعداد استاد و رتبه دوم كشوري در تعداد دانشيار و استاديار و همچنين رتبه سوم كشوري در پذيرش دانشجو براي دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي، جايگاه مهمي درعرصه علم و فناوري كشوردارد.
وجود دانشگاه هاي بزرگي همچون دانشگاه صنعتي اصفهان، دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، دانشگاه آزاد نجف آباد و دانشگاه آزاد خوراسگان و ... اصفهان را به يكي از قطب هاي دانشگاهي كشور تبديل نموده است. علاوه بر دانشگاه هاي تراز اول، استقرار شهرك علمي و تحقيقاتي منحصر به فرد و پژوهشكده رويان به عنوان دو قطب علم و فناوري كشور در استان اصفهان، پتانسيل هاي علم و فناوري استان را دو چندان نموده است. به گونه ايي كه شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان حدود 10% از شركت هاي دانش بنيان مستقر در پارك هاي علم و فناوري كشور را در خود جاي داده است و بالغ بر6100 نفر از فارغ التحصيلان دانشگاهي در آن مشغول به كارند.
 
وضعيت اقتصادي استان اصفهان
از نظر اقتصادي، استان اصفهان در سطح كشور از موقعيت ممتازي برخوردار است به گونه اي كه علي رغم بحران كم آبي 3/2 درصد اراضي زير كشت آبي و ديم كشور و 6/5 درصد از كل واحدهاي بهره بردار كشاورزي را به خود اختصاص داده است و در توليد چند محصول به خصوص گندم آبي بالاترين ميزان عملكرد در واحد سطح در كل كشور را داراست. استان اصفهان با دارا بودن حدود ده هزار واحد توليدي صنعتي و از نظر تعداد واحدهاي صنعتي بزرگ در سطح كشور در رتبه دوم قراردارد. علاوه بر اين، اصفهان از نظر ميزان اشتغال، ارزش افزوده و ارزش توليدات صنعتي با استخراج ساليانه بيش از 17 ميليون تن مواد معدني (رتبه سوم) و حدود 5/4 ميليون تن سنگ تزئيني (رتبه اول) در مجموع در كل كشور در رتبه دوم قرار دارد .
تعداد: 12344
تاریخ: 1396/03/21
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به منطقه ويژه علم و فن آوري اصفهان  ميباشد
ورود اعضاء
1
Powered by DorsaPortal