۱۴۰۰ سه شنبه ۵ بهمن
home
تجربه هاي موفق جهاني
كريدور صنايع با فناوري برتر فلوريدا (Florida High-Tech Corridor)

فلوريدا در بين ايالت هاي امريكا، از لحاظ تعداد شاغلين رتبه پنجم را در بخش فناوري برتردارد. نيمي از اين تعداد در منطقه تعريف شده كريدور فعاليت مي كنند. اين كريدور 21 ناحيه را پوشش مي دهد. دانشگاه مركزي و دانشگاه جنوبي فلوريدا و پارك هاي تحقيقاتي اين ايالت نيز در حوزه كريدور قرار دارند. 6800 شركت High-Tech در اين ناحيه فعاليت مي كنند. غالب اين شركت ها در شش حوزه High-Tech زير فعاليت مي كنند:
هوا و فضا، IT ، صنايع دارويي، ميكروالكترونيك، مدلسازي و شبيه سازي، نور و فوتون
اهداف كريدور: جذب، حفظ و رشد صنايع داراي فناوري پيشرفته در حوزه تخصصي دو دانشگاه فلوريداي مركزي و فلوريداي جنوبي.
ساختار: اين كريدور بيشتر ماهيت فيزيكي داشته و بر استفاده از قابليت هاي فردي و سازماني مبتني است و زير نظر يك شورا اداره مي شود كه رياست آن همزمان برعهده رئيسان دو دانشگاه فلوريداي مركزي و فلوريداي جنوبي است. ديگر اعضاي اين كريدور را نمايندگان صنايع و سازمان هاي مرتبط با فناوري هاي پيشرفته تشكيل مي دهند كه هر يك با حكم رييس سازمان متبوع خود به عضويت اين شورا در مي آيند. اعضاي اين شورا و اعضاي شوراي توسعه اقتصادي منطقه و شركاي كريدور در دانشكده ها و دانشگاه هاي محلي از بين خود يك گروه اصلي را براي تصميم گيري و مديريت كريدور انتخاب مي كنند.

كريدور تكنولوژي آيداهو (Idaho Technology Corridor)
كريدور آيداهو شرقي (آمريكا) در زمينه تعدادي از محصولات وخدمات مبتني بر توسعه يا كاربردهاي فناوري برتر، از بهبود تجارب كشاورزي تا ايجاد نرم افزار، شهرت زيادي كسب كرده است. حوزه فعاليت هاي اين كريدور عبارتند از:
1-امنيت اطلاعات
2-فناوري زير سطحي
3-بهبود محيط زيست
4-طراحي مدارهاي يكپارچه و صنعتي
5-شتاب ذرات

در اين كريدور چهار دانشگاه حضور دارند و در مركز آن وزنه هاي فناوري همچون بخش امريكايي مهندسين مالي انرژي آيداهو، آزمايشگاه هاي زيست محيطي، آزمايشگاه ملي آرگون، مركز شتاب دهنده آيداهو و همكاران پژوهشي از هشت دانشگاه شمال غربي فعاليت مي كنند.
 
 
 حضور نهادهاي دولتي و آموزشي در اين منطقه نقش موثري در حمايت ازساير موسسات حاضر در كريدور دارد.
سوپر كريدور مالزي (MSC)
منطقه ويژه علم و فناوري كشور مالزي كه نقش عمده اي در پيشرفت اين كشور داشته است در سال 1996 و با هزينه اي بالغ بر 20 ميليارد دلار توسط دولت مالزي در زمان ماهاتير محمد تاسيس شده است. MSC پروژه دولت مالزي براي رشد سريع در زمينه ICT و رسيدن به چشم اندازي مالزي 2020 است. اين پروژه در سه مرحله طراحي شده است كه دو مرحله آن با سرمايه گذاري بالغ بر 10 ميليارد دلار به اتمام رسيده است.
منطقه ويژه علم و فناوري زي پارك در چين (سيليكون ولي چين)
اولين تجربه چين در ايجاد پارك هاي علمي و مناطق توسعه فناوري، در سال 1980 از خيابان الكترونيك ژانگ گوان سان شروع شد. از سال 1988 به منطقه توسعه صنايع با فناوري هاي نو و برتر پكن تبديل شد و در ماه ژوئن 1999 پارك علمي ژانگ گوان سان شكل گرفت. اين منطقه در حال حاضر بالغ بر 500 كيلومتر مربع وسعت از شهر پكن (بيجينگ) را به خود اختصاص داده است و با بيش از 20،000 شركت با فناوري برتر (الكترونيك، زيست پزشكي، انرژي، مواد جديد، توليد پيشرفته، فضانوري و . . .) مهمترين منطقه علمي و فناوري چين است. اين منطقه به عنوان سيليكون ولي چين شناخته مي شود
تعداد: 11260
تاریخ: 1396/03/21
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به منطقه ويژه علم و فن آوري اصفهان  ميباشد
ورود اعضاء
1
Powered by DorsaPortal